Skip to content

102 Shenandoah BlvdToms River, NJ 08753

Built 2004

Last Sale Price
$540,000
Last Sale Date
Apr 11, 2019

Property Information

Block442.53
Lot180.03
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4701

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage3,694
Acreage0.48

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$168,000
20%
Improvement Value:$653,900
80%
Total Assessment$821,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,967+5.2%
2024$14,227+4.7%
2023$13,585+0.4%
2022$13,525+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$540,000

From:

To:

Sq Ft3,694DeedBook 17445, Page 1448Recorded4/22/2019

Property Sale

Sale
$409,319
DeedBook 12019, Page 333

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$1,028,000
DeedBook 11408, Page 859