Skip to content

1426 Palmerson CourtToms River, NJ 08753

Built 1995

Last Sale Price
$212,900
Last Sale Date
Mar 28, 1995

Property Information

Block442.53
Lot181.03
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4701

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage2,447
Acreage0.49

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$194,000
34%
Improvement Value:$376,800
66%
Total Assessment$570,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,394+5.2%
2024$9,881+5.7%
2023$9,346+0.4%
2022$9,305+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$212,900
DeedBook 5255, Page 706

Property Built

Built

Year Built: 1995