Skip to content

12 Asheville StreetToms River, NJ 08753

Built 1987

Last Sale Price
$655,000
Last Sale Date
Apr 11, 2023

Property Information

Block442.53
Lot29
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4701

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage2,366
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,000
24%
Improvement Value:$403,700
76%
Total Assessment$533,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,719+5.2%
2024$9,238+2.1%
2023$9,051+0.4%
2022$9,011+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$655,000
Sq Ft2,366DeedBook 19353, Page 1194Recorded4/17/2023

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 4673, Page 455

Property Built

Built

Year Built: 1987