Skip to content

20 Asheville StreetToms River, NJ 08753

Built 1987

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Feb 25, 1993

Property Information

Block442.53
Lot31
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4701

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage2,662
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$127,000
23%
Improvement Value:$426,600
77%
Total Assessment$553,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,831+5.3%
2024$9,333+3.2%
2023$9,044+0.5%
2022$9,003+4.7%
Property History

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 5046, Page 788

Property Built

Built

Year Built: 1987

Property Sale

Sale
$42,000
DeedBook 4406, Page 772