Skip to content

3 Asheville StreetToms River, NJ 08753

Built 1978

Last Sale Price
$313,500
Last Sale Date
Jul 27, 2009

Property Information

Block442.53
Lot42
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4701

Building Details

Building Class16
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage1,568
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$118,000
35%
Improvement Value:$223,900
65%
Total Assessment$341,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,226+5.2%
2024$5,918+13.4%
2023$5,218+0.4%
2022$5,195+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$313,500
DeedBook 14375, Page 1310

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 10615, Page 486

Property Sale

Sale
$64,900
DeedBook 4080, Page 211

Property Built

Built

Year Built: 1978