Skip to content

130 Shenandoah BlvdToms River, NJ 08753

Built 1973

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 24, 2025

Property Information

Block442.53
Lot43
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4701

Building Details

Building Class16
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage3,226
Acreage0.41

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$126,000
23%
Improvement Value:$415,700
77%
Total Assessment$541,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,864+5.2%
2024$9,377+5.4%
2023$8,900+19.9%
2022$7,425+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook 3587, Page 217

Property Built

Built

Year Built: 1973