Skip to content

919 Yellowbank RoadToms River, NJ 08753

Built 1977

Last Sale Price
$182,000
Last Sale Date
Apr 1, 1987

Property Information

Block442.57
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4801

Building Details

Building Class16
Description2F
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage2,517
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$126,000
27%
Improvement Value:$332,400
73%
Total Assessment$458,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,347+5.2%
2024$7,935+13.9%
2023$6,966+0.4%
2022$6,936+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$182,000
DeedBook 4543, Page 862

Property Built

Built

Year Built: 1977