Skip to content

88 Oak Glen RoadToms River, NJ 08753

Built 1987

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 6, 2003

Property Information

Block442.57
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4801

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage2,895
Acreage0.83

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$173,000
32%
Improvement Value:$367,800
68%
Total Assessment$540,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,848+5.2%
2024$9,361-2.8%
2023$9,632+0.4%
2022$9,589+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$170,990
DeedBook 4557, Page 476

Property Built

Built

Year Built: 1987