Skip to content

108 Oak Glen RoadToms River, NJ 08753

Built 1990

Last Sale Price
$143,900
Last Sale Date
Jun 19, 1990

Property Information

Block442.57
Lot24
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4801

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage1,974
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$114,000
26%
Improvement Value:$324,300
74%
Total Assessment$438,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,981+5.2%
2024$7,587+6.2%
2023$7,147+0.4%
2022$7,115+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$143,900
DeedBook 4842, Page 558

Property Built

Built

Year Built: 1990