Skip to content

126 Oak Glen RoadToms River, NJ 08753

Built 1983
Church/Charitable

Last Sale Price
$514,900
Last Sale Date
Dec 7, 2005

Property Information

Block442.57
Lot32
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4801

Building Details

Building Class17
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage1,971
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$110,000
29%
Improvement Value:$267,400
71%
Total Assessment$377,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2009$4,432+0.3%
2008$4,418+10.7%
2007$3,990+8.4%
2006$3,680+2.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$514,900
DeedBook 12949, Page 1146

Property Sale

Sale
$274,900
DeedBook 12175, Page 1

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 10933, Page 308

Property Built

Built

Year Built: 1983