Skip to content

130 Oak Glen RoadToms River, NJ 08753

Built 1984

Last Sale Price
$490,000
Last Sale Date
Nov 22, 2023

Property Information

Block442.57
Lot34
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4801

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage1,544
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$116,000
32%
Improvement Value:$247,500
68%
Total Assessment$363,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,619+5.2%
2024$6,292+11.7%
2023$5,634+0.4%
2022$5,609+4.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$490,000
Sq Ft1,544DeedBook 19563, Page 1089Recorded12/18/2023

Property Sale

Sale
$290,000

From:

To:

Sq Ft1,544DeedBook 17300, Page 498Recorded11/14/2018

Property Sale

Sale
$251,500
DeedBook 14894, Page 996

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 5219, Page 97

Property Sale

Sale
$70,990
DeedBook 4216, Page 722

Property Built

Built

Year Built: 1984