Skip to content

1109 Verdant RoadToms River, NJ 08753

Built 1984

Last Sale Price
$308,000
Last Sale Date
Oct 19, 2018

Property Information

Block442.58
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage1,347
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$120,000
38%
Improvement Value:$198,300
62%
Total Assessment$318,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,796+5.2%
2024$5,510-4.3%
2023$5,759+11.7%
2022$5,158+4.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$308,000

From:

To:

Sq Ft1,347DeedBook 17301, Page 627Recorded11/15/2018

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft1,347DeedBook 17085, Page 377Recorded4/17/2018

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 14150, Page 55

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 12628, Page 1489

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 4234, Page 378

Property Built

Built

Year Built: 1984