Skip to content

1115 Verdant RoadToms River, NJ 08753

Built 1985

Owner
---
Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Oct 22, 2025

Property Information

Block442.58
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage1,626
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$120,000
39%
Improvement Value:$184,700
61%
Total Assessment$304,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,549+5.2%
2024$5,274-3.9%
2023$5,486+0.4%
2022$5,462+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$550,000
Sq Ft1,626DeedBook 20206, Page 1173Recorded11/24/2025

Property Sale

Sale
$199,000
DeedBook 10875, Page 1207

Property Sale

Sale
$132,000
DeedBook 5493, Page 163

Property Sale

Sale
$146,000
DeedBook 4579, Page 344

Property Built

Built

Year Built: 1985