Skip to content

1155 Indian Hill RoadToms River, NJ 08753

Built 1997

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 5, 2010

Property Information

Block442.59
Lot1.03
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4602

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage1,843
Acreage0.58

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$178,000
34%
Improvement Value:$338,100
66%
Total Assessment$516,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,398+5.2%
2024$8,934+14.6%
2023$7,798+0.4%
2022$7,764+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$281,500
DeedBook 11137, Page 856

Property Sale

Sale
$159,900
DeedBook 5443, Page 17

Property Built

Built

Year Built: 1997