Skip to content

1424 Ottawa CourtToms River, NJ 08753

Built 1990

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Aug 6, 2019

Property Information

Block442.59
Lot1.08
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4602

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage2,398
Acreage0.64

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$184,000
38%
Improvement Value:$294,800
62%
Total Assessment$478,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,719+5.2%
2024$8,288-9.7%
2023$9,183+0.4%
2022$9,143+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000
Sq Ft2,398DeedBook 17574, Page 694Recorded8/16/2019

Property Built

Built

Year Built: 1990