Skip to content

1443 Ottawa CourtToms River, NJ 08753

Built 1985

Last Sale Price
$327,500
Last Sale Date
Dec 27, 2016

Property Information

Block442.59
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4602

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage1,831
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$109,000
28%
Improvement Value:$285,200
72%
Total Assessment$394,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,178+5.2%
2024$6,824+3.0%
2023$6,626+0.4%
2022$6,597+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$327,500

From:

To:

Sq Ft1,831DeedBook 16624, Page 1637Recorded1/9/2017

Property Sale

Sale
$264,500
DeedBook 10874, Page 921

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 5208, Page 707

Property Sale

Sale
$85,740
DeedBook 4370, Page 731

Property Built

Built

Year Built: 1985