Skip to content

1153 Cherokee CourtToms River, NJ 08753

Built 1985

Last Sale Price
$277,400
Last Sale Date
Apr 29, 2010

Property Information

Block442.59
Lot20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4602

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage1,292
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$114,000
44%
Improvement Value:$145,800
56%
Total Assessment$259,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,731+5.2%
2024$4,497-12.0%
2023$5,113+0.4%
2022$5,090+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$277,400
DeedBook 14586, Page 229

Property Sale

Sale
$169,000
DeedBook 10444, Page 725

Property Sale

Sale
$164,500
DeedBook 4659, Page 5

Property Built

Built

Year Built: 1985