Skip to content

1436 Ottawa CourtToms River, NJ 08753

Built 1985

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Jun 24, 2020

Property Information

Block442.59
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4602

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage1,902
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$110,000
29%
Improvement Value:$266,000
71%
Total Assessment$376,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,847+5.2%
2024$6,509+1.5%
2023$6,413+0.4%
2022$6,385+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$340,000

From:

To:

Sq Ft1,902DeedBook 17992, Page 1366Recorded8/3/2020

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

Sq Ft1,902DeedBook 16789, Page 1180Recorded7/5/2017

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 5764, Page 742

Property Sale

Sale
$84,245
DeedBook 4282, Page 172

Property Built

Built

Year Built: 1985