Skip to content

357 Flaam StreetToms River, NJ 08753

Built 1982

Last Sale Price
$336,000
Last Sale Date
May 14, 2021

Property Information

Block442.69
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage1,252
Acreage0.66

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$136,000
44%
Improvement Value:$171,100
56%
Total Assessment$307,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,592+5.2%
2024$5,316+9.2%
2023$4,867+0.4%
2022$4,846+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$336,000
Sq Ft1,252DeedBook 18578, Page 504Recorded7/13/2021

Property Sale

Sale
$283,000
DeedBook 13934, Page 1828

Property Sale

Sale
$69,000
DeedBook 4291, Page 660

Property Built

Built

Year Built: 1982