Skip to content

363 Flaam StreetToms River, NJ 08753

Built 1981

Last Sale Price
$253,750
Last Sale Date
Dec 23, 2013

Property Information

Block442.69
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage1,884
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$108,000
30%
Improvement Value:$252,600
70%
Total Assessment$360,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,567+5.2%
2024$6,242+10.7%
2023$5,639+0.4%
2022$5,614+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$253,750

From:

To:

Sq Ft1,884DeedBook 15721, Page 1304Recorded1/7/2014

Property Sale

Sale
$339,000
DeedBook 12624, Page 823

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 11575, Page 1063

Property Sale

Sale
$64,792
DeedBook 4023, Page 983

Property Built

Built

Year Built: 1981