Skip to content

502 Gudvangen StreetToms River, NJ 08755

Built 1984

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Aug 1, 2014

Property Information

Block442.69
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class16
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage1,708
Acreage0.45

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,000
37%
Improvement Value:$220,300
63%
Total Assessment$350,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,379+5.2%
2024$6,064+2.7%
2023$5,904+0.4%
2022$5,878+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$265,000

From:

To:

Sq Ft1,708DeedBook 15867, Page 1661Recorded8/11/2014

Property Sale

Sale
$189,000
DeedBook 10380, Page 1003

Property Sale

Sale
$71,000
DeedBook 4256, Page 317

Property Built

Built

Year Built: 1984