Skip to content

956 Lucaya CourtToms River, NJ 08753

Built 1987

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Mar 20, 1998

Property Information

Block442.69
Lot25
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage2,266
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$117,000
25%
Improvement Value:$350,700
75%
Total Assessment$467,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,517+5.2%
2024$8,096+11.8%
2023$7,242+0.4%
2022$7,210+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 5560, Page 29

Property Sale

Sale
$126,990
DeedBook 4510, Page 619

Property Built

Built

Year Built: 1987