Skip to content

1062 Torremolinos CourtToms River, NJ 08753

Built 1987

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Apr 28, 2022

Property Information

Block442.69
Lot45
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class17
Description2F
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage2,248
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$110,000
25%
Improvement Value:$333,800
75%
Total Assessment$443,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,082+5.2%
2024$7,682+14.1%
2023$6,731+0.4%
2022$6,701+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$525,000
Sq Ft2,248DeedBook 19029, Page 1082Recorded5/13/2022

Property Sale

Sale
$255,000
DeedBook 10987, Page 1941

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 5081, Page 130

Property Sale

Sale
$161,900
DeedBook 4574, Page 364

Property Built

Built

Year Built: 1987