Skip to content

1065 Torremolinos CourtToms River, NJ 08753

Built 1987

Last Sale Price
$377,500
Last Sale Date
Sep 24, 2004

Property Information

Block442.69
Lot53
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage2,266
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$114,000
25%
Improvement Value:$342,300
75%
Total Assessment$456,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,309+5.2%
2024$7,899+11.1%
2023$7,107+0.4%
2022$7,075+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$377,500
DeedBook 12283, Page 1963

Property Sale

Sale
$167,500
DeedBook 5536, Page 365

Property Sale

Sale
$171,000
DeedBook 5142, Page 758

Property Sale

Sale
$164,400
DeedBook 4558, Page 102

Property Built

Built

Year Built: 1987