Skip to content

1069 Torremolinos CourtToms River, NJ 08753

Built 1987

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Jul 8, 2002

Property Information

Block442.69
Lot55
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage2,557
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$114,000
26%
Improvement Value:$331,200
74%
Total Assessment$445,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,107+5.2%
2024$7,706+7.4%
2023$7,177+0.4%
2022$7,145+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 10961, Page 1590

Property Sale

Sale
$138,900
DeedBook 4591, Page 825

Property Built

Built

Year Built: 1987