Skip to content

1079 Torremolinos CourtToms River, NJ 08753

Built 1987

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 21, 2024

Property Information

Block442.69
Lot60
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage2,266
Acreage0.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$127,000
26%
Improvement Value:$354,800
74%
Total Assessment$481,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,774+5.2%
2024$8,340+12.6%
2023$7,410+0.4%
2022$7,377+4.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$352,500
DeedBook 13486, Page 1013

Property Sale

Sale
$430,000
DeedBook 12470, Page 1510

Property Sale

Sale
$343,000
DeedBook 12149, Page 72

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 4801, Page 390

Property Sale

Sale
$153,000
DeedBook 4574, Page 695

Property Built

Built

Year Built: 1987