Skip to content

356 Flaam StreetToms River, NJ 08753

Built 1983

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Dec 30, 2013

Property Information

Block442.70
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage1,828
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$108,000
23%
Improvement Value:$359,300
77%
Total Assessment$467,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,377+5.2%
2024$7,963+24.7%
2023$6,388+0.4%
2022$6,360+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft1,828DeedBook 15721, Page 37Recorded1/6/2014

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 4151, Page 651

Property Built

Built

Year Built: 1983