Skip to content

807 France CourtToms River, NJ 08753

Built 1980

Last Sale Price
$347,000
Last Sale Date
Jan 15, 2018

Property Information

Block442.71
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4602

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage1,819
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$114,000
28%
Improvement Value:$295,500
72%
Total Assessment$409,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,457+5.2%
2024$7,088+7.2%
2023$6,613+0.4%
2022$6,584+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$347,000

From:

To:

Sq Ft1,819DeedBook 17007, Page 716Recorded1/25/2018

Property Sale

Sale
$360,000
DeedBook 14088, Page 1325

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 4695, Page 432

Property Built

Built

Year Built: 1980