Skip to content

811 France CourtToms River, NJ 08753

Built 1988

Last Sale Price
$308,000
Last Sale Date
Aug 3, 2017

Property Information

Block442.71
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4602

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage1,536
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$112,000
30%
Improvement Value:$266,100
70%
Total Assessment$378,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,885+5.2%
2024$6,545+11.3%
2023$5,882+0.4%
2022$5,856+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$308,000

From:

To:

Sq Ft1,536DeedBook 16845, Page 959Recorded8/22/2017

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 14928, Page 1830

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook 12356, Page 371

Property Sale

Sale
$182,500
DeedBook 10445, Page 1612

Property Sale

Sale
$138,000
DeedBook 5646, Page 621

Property Sale

Sale
$125,500
DeedBook 4915, Page 283

Property Built

Built

Year Built: 1988