Skip to content

804 France CourtToms River, NJ 08753

Built 1986

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
May 10, 1991

Property Information

Block442.71
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4602

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage1,536
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$116,000
31%
Improvement Value:$259,000
69%
Total Assessment$375,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,829+5.2%
2024$6,491+8.9%
2023$5,959+0.4%
2022$5,933+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 4903, Page 761

Property Built

Built

Year Built: 1986

Property Sale

Sale
$61,990
DeedBook 3940, Page 725