Skip to content

130 France StreetToms River, NJ 08753

Built 1979

Last Sale Price
$117,500
Last Sale Date
Sep 21, 1990

Property Information

Block442.74
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4602

Building Details

Building Class18
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage1,496
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$118,000
32%
Improvement Value:$253,900
68%
Total Assessment$371,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,772+5.2%
2024$6,438+17.6%
2023$5,476+0.4%
2022$5,452+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$117,500
DeedBook 4862, Page 27

Property Sale

Sale
$132,000
DeedBook 4595, Page 418

Property Built

Built

Year Built: 1979