Skip to content

112 France StreetToms River, NJ 08753

Built 1979

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 30, 2026

Property Information

Block442.74
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4602

Building Details

Building Class17
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage1,612
Acreage0.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$121,000
31%
Improvement Value:$270,200
69%
Total Assessment$391,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,124+6.1%
2024$6,716+8.6%
2023$6,182+0.4%
2022$6,155+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$310,000

From:

To:

Sq Ft1,580DeedBook 17084, Page 628Recorded4/16/2018

Property Sale

Sale
$108,000
DeedBook 5610, Page 367

Property Sale

Sale
$54,170
DeedBook 3846, Page 520

Property Built

Built

Year Built: 1979