Skip to content

202 Boundary StreetToms River, NJ 08753

Built 1978

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Jul 24, 2020

Property Information

Block442.74
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4602

Building Details

Building Class18
Description1F2G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage1,292
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$120,000
32%
Improvement Value:$257,600
68%
Total Assessment$377,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,876+5.2%
2024$6,536+18.4%
2023$5,521+0.4%
2022$5,497+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$335,000

From:

To:

Sq Ft1,292DeedBook 17993, Page 466Recorded8/3/2020

Property Sale

Sale
$270,000

From:

To:

Sq Ft1,292DeedBook 15865, Page 1047Recorded8/7/2014

Property Sale

Sale
$74,000
DeedBook 4012, Page 113

Property Built

Built

Year Built: 1978