Skip to content

136 France StreetToms River, NJ 08753

Built 1979

Last Sale Price
$444,990
Last Sale Date
May 12, 2021

Property Information

Block442.74
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4602

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage1,819
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$122,000
28%
Improvement Value:$309,900
72%
Total Assessment$431,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,865+5.2%
2024$7,476+11.4%
2023$6,711+0.4%
2022$6,681+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$444,990
Sq Ft1,819DeedBook 18496, Page 737Recorded5/25/2021

Property Sale

Sale
$166,500
DeedBook 10230, Page 1900

Property Sale

Sale
$141,000
DeedBook 5432, Page 669

Property Sale

Sale
$65,550
DeedBook 3818, Page 431

Property Built

Built

Year Built: 1979