Skip to content

134 France StreetToms River, NJ 08753

Built 1979

Last Sale Price
$128,000
Last Sale Date
Sep 8, 1986

Property Information

Block442.74
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4602

Building Details

Building Class17
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage1,292
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$124,000
33%
Improvement Value:$251,700
67%
Total Assessment$375,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,842+5.2%
2024$6,503+16.6%
2023$5,576+0.4%
2022$5,552+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$128,000
DeedBook 4460, Page 730

Property Built

Built

Year Built: 1979