Skip to content

135 France StreetToms River, NJ 08753

Built 1979

Last Sale Price
$65,965
Last Sale Date
Jul 25, 1979

Property Information

Block442.76
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4602

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage1,900
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$112,000
26%
Improvement Value:$314,500
74%
Total Assessment$426,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,517+5.4%
2024$7,133+8.5%
2023$6,574+0.5%
2022$6,544+4.7%
Property History

Property Sale

Sale
$65,965
DeedBook 3843, Page 565

Property Built

Built

Year Built: 1979