Skip to content

109 France StreetToms River, NJ 08753

Built 1979

Last Sale Price
$470,000
Last Sale Date
Oct 6, 2022

Property Information

Block442.76
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4602

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage1,830
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$117,000
29%
Improvement Value:$286,500
71%
Total Assessment$403,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,348+5.2%
2024$6,985+16.2%
2023$6,009+0.4%
2022$5,983+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$470,000
Sq Ft1,830DeedBook 19193, Page 1200Recorded10/12/2022

Property Sale

Sale
$222,000
DeedBook 10843, Page 1418

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 5489, Page 834

Property Sale

Sale
$54,800
DeedBook 3862, Page 710

Property Built

Built

Year Built: 1979