Skip to content

113 France StreetToms River, NJ 08753

Built 1979

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Feb 20, 2023

Property Information

Block442.76
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4602

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage1,900
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$119,000
29%
Improvement Value:$297,000
71%
Total Assessment$416,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,575+5.2%
2024$7,201+3.7%
2023$6,946+0.4%
2022$6,916+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$479,000
Sq Ft1,900DeedBook 18680, Page 1825Recorded9/15/2021

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 10134, Page 1733

Property Sale

Sale
$62,640
DeedBook 3828, Page 648

Property Built

Built

Year Built: 1979