Skip to content

911 Indian Hill RoadToms River, NJ 08753

Built 1961

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 4, 2020

Property Information

Block443.01
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page48

Building Details

Building Class17
Description1F
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage1,529
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,000
29%
Improvement Value:$244,900
71%
Total Assessment$343,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,262+5.2%
2024$5,953+11.9%
2023$5,318+5.4%
2022$5,045+4.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$34,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1961