Skip to content

915 Indian Hill RoadToms River, NJ 08753

Built 1960

Last Sale Price
$193,500
Last Sale Date
Nov 15, 2018

Property Information

Block443.01
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page48

Building Details

Building Class19
Description1F2G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage1,025
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,000
30%
Improvement Value:$231,200
70%
Total Assessment$330,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,013+5.2%
2024$5,716+21.1%
2023$4,719+0.4%
2022$4,699+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$193,500

From:

To:

Sq Ft1,025DeedBook 17309, Page 89Recorded11/21/2018

Property Built

Built

Year Built: 1960