Skip to content

7 Quiver CourtToms River, NJ 08753

Built 1973

Last Sale Price
$163,000
Last Sale Date
Mar 27, 2017

Property Information

Block443.01
Lot20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page48

Building Details

Building Class18
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage1,728
Acreage0.65

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$120,000
30%
Improvement Value:$277,400
70%
Total Assessment$397,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,237+5.2%
2024$6,879+5.2%
2023$6,541+0.4%
2022$6,512+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$163,000

From:

To:

Sq Ft1,728DeedBook 16735, Page 953Recorded5/11/2017

Property Sale

Sale
$273,000
DeedBook 12599, Page 34

Property Sale

Sale
$59,900
DeedBook 4152, Page 858

Property Built

Built

Year Built: 1973