Skip to content

9 Quiver CourtToms River, NJ 08753

Built 1973

Last Sale Price
$242,000
Last Sale Date
Jun 20, 2008

Property Information

Block443.01
Lot21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page48

Building Details

Building Class18
Description1F
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage1,248
Acreage0.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,000
29%
Improvement Value:$245,600
71%
Total Assessment$344,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,275+5.2%
2024$5,965+20.8%
2023$4,937+0.4%
2022$4,916+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$242,000
DeedBook 14056, Page 482

Property Sale

Sale
$42,500
DeedBook 3795, Page 159

Property Built

Built

Year Built: 1973