Skip to content

842 Bartlett PlaceToms River, NJ 08753

Built 1962

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Jan 30, 2017

Property Information

Block443.01
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page48

Building Details

Building Class18
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage1,175
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$101,000
29%
Improvement Value:$247,100
71%
Total Assessment$348,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,339+5.2%
2024$6,026+6.0%
2023$5,684+0.4%
2022$5,659+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$270,000

From:

To:

Sq Ft1,175DeedBook 16647, Page 851Recorded2/1/2017

Property Sale

Sale
$160,613

From:

To:

Sq Ft1,175DeedBook 16439, Page 221Recorded7/6/2016

Property Sale

Sale
$277,500
DeedBook 14697, Page 1167

Property Built

Built

Year Built: 1962