Skip to content

308 Cedar Grove RoadToms River, NJ 08753

Built 1973

Last Sale Price
$465,000
Last Sale Date
Feb 17, 2023

Property Information

Block443.02
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page48

Building Details

Building Class17
Description1.5F1G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage1,830
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
26%
Improvement Value:$289,300
74%
Total Assessment$389,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,089+6.2%
2024$6,676+7.6%
2023$6,207+7.2%
2022$5,791+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$465,000
Sq Ft1,830DeedBook 19310, Page 1479Recorded2/27/2023

Property Sale

Sale
$52,256
DeedBook 12788, Page 1420

Property Sale

Sale
$159,000
DeedBook 10264, Page 1325

Property Sale

Sale
$140,500
DeedBook 5582, Page 62

Property Sale

Sale
$38,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1973