Skip to content

786 Bay AvenueToms River, NJ 08753

Built 1960

Last Sale Price
$229,900
Last Sale Date
Jul 29, 2019

Property Information

Block443.02
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page48

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage1,630
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$106,000
29%
Improvement Value:$257,300
71%
Total Assessment$363,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,616+6.5%
2024$6,214+0.2%
2023$6,205+0.4%
2022$6,178+9.1%
Property History

Property Sale

Sale
$229,900
Sq Ft1,630DeedBook 17578, Page 1792Recorded8/21/2019

Property Sale

Sale
$112,900
DeedBook 5069, Page 834

Property Sale

Sale
$138,000
DeedBook 4426, Page 143

Property Built

Built

Year Built: 1960