Skip to content

827 Bartlett PlaceToms River, NJ 08753

Built 1962

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 27, 2016

Property Information

Block443.02
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page48

Building Details

Building Class19
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage1,052
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$101,000
32%
Improvement Value:$212,000
68%
Total Assessment$313,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,700+5.2%
2024$5,418+13.3%
2023$4,782+0.4%
2022$4,761+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$91,000
DeedBook 5024, Page 49

Property Sale

Sale
$33,000
DeedBook 3617, Page 665

Property Built

Built

Year Built: 1962