Skip to content

312 Cedar Grove RoadToms River, NJ 08753

Built 1884

Last Sale Price
$69,000
Last Sale Date
May 1, 1986

Property Information

Block443.02
Lot24.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page48

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage2,764
Acreage0.62

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$182,000
26%
Improvement Value:$510,900
74%
Total Assessment$692,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,618+5.2%
2024$11,994+25.3%
2023$9,569+0.4%
2022$9,527+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$69,000
DeedBook 4423, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1884