Skip to content

811 Bartlett PlaceToms River, NJ 08753

Built 1959

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 12, 2003

Property Information

Block443.02
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page48

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage1,300
Acreage0.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,000
35%
Improvement Value:$212,700
65%
Total Assessment$327,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,967+5.2%
2024$5,672+1.0%
2023$5,614+0.4%
2022$5,589+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 5553, Page 38

Property Built

Built

Year Built: 1959