Skip to content

946 Millstone CourtToms River, NJ 08753

Built 1984

Last Sale Price
$614,000
Last Sale Date
Nov 30, 2022

Property Information

Block443.03
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page48

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage2,056
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$157,000
31%
Improvement Value:$347,700
69%
Total Assessment$504,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,191+5.2%
2024$8,736+21.7%
2023$7,177+0.4%
2022$7,145+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$614,000
Sq Ft2,056DeedBook 19246, Page 1452Recorded12/9/2022

Property Sale

Sale
$439,000
Sq Ft2,216DeedBook 17697, Page 1237Recorded11/27/2019

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 5206, Page 892

Property Sale

Sale
$201,000
DeedBook 4902, Page 345

Property Built

Built

Year Built: 1984

Property Sale

Sale
$101,000
DeedBook 4156, Page 663