Skip to content

956 Millstone CourtToms River, NJ 08753

Built 1983

Owner
---
Last Sale Price
$750,000
Last Sale Date
Dec 18, 2024

Property Information

Block443.03
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page48

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage2,268
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$154,000
28%
Improvement Value:$388,400
72%
Total Assessment$542,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,877+5.2%
2024$9,389+24.4%
2023$7,545+0.4%
2022$7,512+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$750,000
Sq Ft2,268DeedBook 19911, Page 1227Recorded1/27/2025

Property Sale

Sale
$440,000

From:

To:

Sq Ft2,268DeedBook 16935, Page 1154Recorded11/14/2017

Property Sale

Sale
$360,000
DeedBook 14566, Page 867

Property Sale

Sale
$117,900
DeedBook 4134, Page 424

Property Built

Built

Year Built: 1983